A Pécsi Tudományegyetem kétféle
finanszírozási formát biztosít a szerzőknek, ezekről talál bővebb leírást a honlapunkon. Az egyik lehetőség az intézményi Read&Publish szerződések kihasználása, a másik pedig az UQA-PTE Open Access Alap igénybevétele.
Ennek a két módszernek az adminisztrációját a könyvtár munkatársai végzik. Bizonyos karok
tudnak további Open Access finanszírozást biztosítani saját kutatóik és
oktatóik számára. Ezekről az adott kar vezetőségénél érdemes érdeklődni.
A két finanszírozási módszer esetén a feltételrendszer hasonló, azonban nem teljesen azonos.
A publikáció levelező szerzőjének munkavállalói – vagy doktori iskolás hallgatóként hallgatói – jogviszonyban kell állnia a Pécsi Tudományegyetemmel (továbbiakban: PTE). A munkavállalói státusz ellenőrzésére a dolgozói adatbázis szolgál.
A levelező szerzőnek PTE-s intézményi affiliációt kell megadnia a kézirat benyújtásakor.
Az igényt benyújtó szerzőnek PTE-s intézményi hozzárendeléssel kell rendelkeznie a Magyar Tudományos Művek Tárában (továbbiakban MTMT).
Az UQA-PTE Open Access Alapon keresztül történő finanszírozás esetén azok a publikációk támogathatóak, amelyek
a Scimago Journal Ranking besorolása alapján legalább SJR Q2 minősített folyóiratban jelentek meg;
az első, utolsó vagy levelező szerzőjük (meghatározó szerző) a PTE munkatársa vagy a PTE PhD hallgatója;
a közlemény meghatározó szerzője a PTE-t (University of Pécs, Hungary) és ezen belül valamely szervezeti egységét helyesen affiliálta a kéziraton.
A kiadói Open Access megállapodások esetében a kiadók a szerzők intézményi támogatásának jogosultságát a következő (automatizált) módszerekkel ellenőrzik:
intézményi affiliáció azonosítása
intézményi e-mail-cím (.pte.hu) azonosítása
intézményi IP tartomány azonosítása
Amennyiben a kéziratbeküldő felület felismeri a University of Pecs intézményi affiliációt automatikusan felajánlja az intézményi open access támogatás jelölését. A kiadók más-más magyarázó szöveggel hívják fel a levelező szerzők figyelmét a támogatás jelölésére.
Beküldés előtt érdemes leellenőrizni, hogy az adott kiadóval kötött szerződés mely folyóiratokra és mely cikktípusokra terjed ki. Amennyiben a választott folyóiratot vagy cikktípusot nem tartalmazza a megállapodás, akkor az UQA-PTE Open Access Alapon keresztül is kérhető támogatás.
Nem szükséges, hiszen mind a szerződéses megállapodások, mind az alapítványi igénylés esetén a könyvtár munkatársai kapnak értesítést az igénylésről. A kézirat beküldése előtt azonban érdemes alaposan tájékozódni a választott finanszírozási mód részleteiről.
Ha a könyvtár honlapján rendelkezésre álló információkat nem tartja elegendőnek vagy további kérdései vannak keressen minket a megadott elérhetőségek valamelyikén.
A kiadókkal kötött megállapodások esetén nem, mert kiadók nem figyelik a szerzők sorrendjét. Az intézményi támogatásra az a levelező szerző (corresponding author) jogosult, aki munkavállalói jogviszonyban áll a Pécsi Tudományegyetemmel.
Az UQA-PTE Open Access Alapesetén a támogatást az első, az utolsó vagy a levelező szerző tudja igényelni. Amennyiben az igénylő a levelező szerző, akkor nem számít, hogy hányadik szerzőként van feltüntetve.
Nem. Mindkét támogatási forma esetén elvárás, hogy az igénylő szerző munkavállalói jogviszonyban álljon a Pécsi Tudományegyetemmel és annak valamely szervezeti egységét jelölte meg a kéziraton, azonban ezen felül nem viszgáljuk a társszerzők intézményi affiliációit.
A biztosított finanszírozási formák a PTE-s szerzők open access cikkeinek Article Processing Charge (APC) költségeit fedezik. Az open access megállapodások nem fedezik az APC-n kívül felmerülő egyéb költségeket, például oldaldíj, színes nyomtatás díja, benyújtási díj, vagy más közzétételi illetve szerkesztési díj.
A legtöbb kiadói open access megállapodás úgynevezett konzorciumi szerződés, ami azt jelenti, hogy több felsőoktatási és kutatóintézmény együttesen kötött szerződést a kiadókkal. A kiadók által meghatározott publikálható cikkek száma (és összege) tehát a konzorciumban résztvevő összes intézményre vonatkozik.
A kvótákkal kapcsolatos kérdés esetén keressen minket a megadott elérhetőségek valamelyikén.
Amennyiben egy adott kiadói szerződés által megállapított kvótaszám felhasználásra kerül, akkor azon cikkek, amely esetén a választott folyóirat és az adott cikk megfelelnek az UQA-PTE Open Access Alap feltételeinek, elfogadhatóak az Alapból történő támogatásra.
A kiadók általában nem a benyújtás, hanem a cikk elfogadásának évét veszik figyelembe. Ezért fordulhat elő az, hogy a kvóta kimerülése előtt beküldött, de a kvóta kimerülése után elfogadott cikket már nem lehetséges az intézményi open accesss támogatás keretében megjelentetni.
A konzorciumi megállapodásokat minden évben újra tárgyalják, így előfordulhat, hogy egy korábban résztvevő intézmény a következő évben nem tud, vagy nem kíván tagja lenni a konzorciumi megállapodásnak. Az új tárgyalások során a kiadó jogot formálhat a publikálási feltételek változtatására is.
A szerzők által beküldött cikkek számának nincs korlátja. A szerződés időtartama alatt vagy a kvóta kimerüléséig akár mindegyik cikkét publikálhatja open access azoknál a kiadóknál, akikkel szerződésünk van.
A kiadói Open Access szerződések eseténa kiadók a szerződésben határozzák meg a választható Creative Commons licenszeket. A válaszható licenszekről a könyvtár Kiadói Open Access szerződések menüpont alatt talál információkat.
Nem kell mást tennie, mint beírni a kézirat címét és a hozzátartozó absztrakt szövegét. Az algoritmus ennek segítségével ajánlja fel a releváns folyóiratokat. A találati halmazban előfordulhatnak olyan folyóiratok, amik nincsenek benne a kiadóval kötött szerződésben, ezért a kézirat beküldése előtt ellenőrizze a szerződéshez tartozó listákat az Open Access Publikálás menüpont alatt.
Adatainak védelme fontos számunkra - a választás az Öné.
Engedélyezi, hogy összegyűjtsük és felhasználjuk az adatait, ezáltal személyre szabhassuk az Ön számára nyújtott szolgáltatásainkat?
Állítsa be az Ön számára elfogadható viselkedési módokat vagy látogassa meg e célból létrehozott bővebb információt tartalmazó oldalunkat, hogy tájékozódjon a lehetőségeiről!
(*) Szükséges elemek
Egy olyan weboldal használatához, mint amilyen a miénk is, elengedhetetlenül szükséges bizonyos elemek elhelyezése a böngészőjében arra az időre, amíg oldalunkat látogatja. Ha ehhez nem járul hozzá, sajnos nem tudjuk megjeleníteni Önnek honlapunkat.
Az ügyfelek visszajelzései - mondják el véleményüket
A visszajelzések űrlapjai, az előugró felmérések és az adatok követése segít megérteni, hogyan használják szolgáltatásainkat és webhelyeinket, valamint rajtuk keresztül lehetőséget biztosítunk a visszajelzésre is.
Hibaelhárítás - segít nekünk azonosítani és megoldani a problémákat
Annak érdekében, hogy jobban megértsük a tapasztalataikat, az online viselkedésével kapcsolatos adatokat gyűjtünk a hibák azonosítására és azok megoldására.
Ha a későbbiekben meg akarja változtatni a beállításokat, kattintson az oldal alján található hivatkozásra!